+420 585 410 881

Phone

Je lepšia vákuová technika s jedným okruhom, alebo s duálnym?

Ak používate vákuový zdvihák na stavenisku, smernica ES EN 13155 vyžaduje, aby ste mali doplnkový bezpečnostný systém pre ochranu proti pádu. Túto požiadavku môžete splniť dvoma rôznymi spôsobmi:

  • Ak máte vákuové zariadenie s jednoduchým vákuovým okruhom, použijete ešte doplnkovú ochranu proti pádu – bezpečnostné pásy
  • Ak máte vákuovú techniku s duálnymi nezávislými vákuovými okruhmi, nemusíte materiál istiť ničím ďalším.

Technika s jedným (jednoduchým) vákuovým okruhom

V prípade jednoduchého okruhu sú všetky prísavky pripojené v jednom vákuovom okruhu. Nosnosť pre zdvíhanie je tak súčtom všetkých pripojených prísaviek. Pokiaľ používate stroje s jedným okruhom, je pre vás použitie sekundárnej poistky k ochrane proti pádu povinné. V prípade vákuových zdvihákov VIAVAC je táto požiadavka splnená pomocou bezpečnostných popruhov, ktorými by ste mali materiál istiť.

Technika s dvoma (duálnymi) nezávislými vákuovými okruhmi

U vákuových zariadení s dvoma vákuovými okruhmi je každý okruh pripojený k samostatnému páru prísaviek, ktoré udržia zaťaženie odpovedajúce minimálne dvojnásobku limitu maximálneho zaťaženia. V prípade, že dôjde k zlyhaniu vákua v prvom okruhu, systém bezpečne udrží zaťaženie prostredníctvom druhého okruhu. Obsluhu zariadenia pritom varuje vizuálny a akustický výstražný signál. Pretože sa tieto dva okruhy vzájomne istia, nemusíte používať doplnkové bezpečnostné pásy pre ochranu proti pádu.

Výhody duálneho vákuového okruhu

+ Šetríte čas aj materiál.
+ Nemôže sa vám stáť, že pásy zabudnete pripevniť, alebo ich upevníte nesprávne. Žiadne totiž nepotrebujete.

Nevýhody duálneho vákuového okruhu

– Pre dosiahnutie rovnakej zdvíhacej nosnosti potrebujete dvojnásobné množstvo väčších prísaviek.
– Kvôli dvojnásobnému počtu vákuových dielov je systém s duálnym okruhom drahší.

Kedy zvoliť vákuovú techniku s jedným okruhom a kedy s duálnym?

Ako sa rozhodnúť v prípade sendvičových panelov

Odporúčame používať skôr techniku s duálnym okruhom, ktorá zaisťuje väčšiu bezpečnosť a umožňuje rýchlejšiu manipuláciu. Pri montáži sendvičových panelov ale môžete používať aj bezpečnostné popruhy pre ochranu proti pádu a zaobstarať si zdvihák iba s jedným okruhom.

Čo vybrať k montáži skla

V prípade skla je situácia trocha iná. Vzhľadom k širokej rozmanitosti rozmerov a montážnych polôh je použitie bezpečnostných popruhov neraz prakticky nemožné. Preto v tomto prípade vždy odporúčame používať vákuové zdviháky s duálnym okruhom.